Jak si zpříjemnit porod?
Nefarmakologické metody tlumení porodních bolestí
Nefarmakologické metody tlumení porodních bolestí
Naší prioritou je zdraví a spokojenost nastávající maminky a jejího děťátka. Jelikož je porod jedním z nejkrásnějších a nejintenzivnějších zážitků, které žena prožívá, naší snahou je tento okamžik zpříjemnit a pomoci, aby se stal nezapomenutelným. Nefarmakologické metody vám mohou pomoci tento jedinečný okamžik zvládnout přirozeně s respektem ke svému tělu i k děťátku.
Dýchání jako klíč k úlevě
Správné dýchání je mocným nástrojem, které pomáhá zmírnit vnímání bolesti a udržet tělo v relaxaci. Ať už jde o pomalé hluboké dýchání, nebo o krátké, zrychlené tzv. „psí dýchání“, naše porodní asistentky vám poradí, kdy a jak správně dýchat.
Hydroterapie, suché teplo
Teplá sprcha či horká koupel během porodu uvolní svaly a zmírní napětí a bolest v oblasti zad a břicha. Abychom podpořili proces otevírání porodních cest, využíváme během koupele i bylinné sáčky. Směs speciálně namíchaných bylinek, které jsou vhodné během porodu. Během porodu lze využít i lokální suché teplo pomocí zahřátého obkladu, polštářku. Přiložit lze na podbřišek či křížovou oblast zad.
Masáže a doteky
Masáže křížové oblasti zad a podbřišku či jemné hlazení během porodu může pomoci uvolnit svaly a zvýšit produkci endorfinů (hormony štěstí). V této chvíli váš partner bude nenahraditelný. K masáži lze využít masážní míček, esenciální oleje či pouze partnerovu ruku.
Úlevové polohy
Využívání různých poloh jako je stání, klečení, poloha na boku, na všech čtyřech či sezení na gymnastickém míči pomáhá usnadnit průchod dítěte porodními cestami. Gravitace je zde ve váš prospěch, která podporuje přirozený proces porodu.
Muzikoterapie, afirmace a akupresurní body
Hudba má úžasnou schopnost ovlivnit naší mysl i tělo. Její rytmy, tóny a melodie dokáží uklidnit, motivovat a přenést do jiného světa. Využití muzikoterapie zklidní mysl, sníží stres a podpoří pozitivní naladění rodičky. Výběr hudby je velmi individuální od klidné, harmonické hudby až po tvrdý rock. Pozitivní psychické naladění během porodu hraje velmi důležitou roli. Pomocí krátkých a opakujících se pozitivně naladěných vět posiluje mysl rodičky a odstraňujeme obavy. Základem této metody je autosugesce.
Během porodu je možné využít několik akupresurních bodů, díky kterým lze podpořit kontrakce a porod placenty, zmírnit porodní bolesti či zklidnit mysl. Pomůckami může být porodní hřebínek či tlak prstů.
Využití rebóza
Rebozo je tradiční mexický šátek. Díky jeho pevným a pružným vlastnostem je jeho využití velmi pestré. Nejen během těhotenství, ale především v průběhu porodu. Lze využít k masážím, kdy pomocí jemného třesení či houpání dochází k uvolnění svalů, zmírnění napětí a úlevě od porodních bolestí. Pomocí speciálních technik porodní asistentka dokáže podpořit správné polohování miminka do porodních cest. Šátek lze využít i jako podpora relaxace mezi kontrakcemi.
Aromaterapie
Esenciální oleje podporují přirozený a účinný způsob, jak zmírnit stres, dodat potřebnou energii, ulevit od porodních bolestí a vytvořit uklidňující prostředí během porodu. Vůně mají přímý vliv na limbický systém mozku, který ovládá emoce a reakce na stres, což z aromaterapie činí výjimečný nástroj. Využít lze pomocí inhalace, rozptýlení vůně pomocí difuzéru, masáží či přidáním oleje do koupele.
V naší porodnici využíváme celou škálu kvalitních esenciálních olejů od Nobilis Tilia. Jedná se o citrusy, levanduli, heřmánek, kadidlo, pepř, růži, jehličnany a mnohé další. Vůni si těhotné nebo rodící mohou zvolit dle svého výběru či doporučení od porodní asistentky.
Vaginální napářka
Vaginální napářka je jemná a přirozená metoda v péči o ženské tělo, která se využívá během těhotenství, ale také během porodu a v poporodním období. Pomocí jemné páry s příměsí bylin dochází k uvolnění svalů pánevního dna, otevírání porodních cest a zmírnění porodních bolestí. Nastávající maminka může v naší porodnici využít k tomu speciálně určenou napařovací stoličku.
Vaginální napářku lze využít po celý čas první doby porodní, ale i v závěru druhé doby porodní, kdy dochází k prořezávání hlavičky miminka. V této chvíli lze na hráz přiložit teplou sterilní roušku, která je namočená ve směsi bylinek. Hráz je v důsledku působení tepla prohřátá a poddajná během vypuzování hlavičky.