Kdy přijet do porodnice?

Při pravidelných děložních stazích – kontrakcích
Kontrakce s otevíracím efektem by se měly opakovat v pravidelných intervalech obecně udávaných po 5 minutách po dobu jedné až dvou hodin.
Při druhém, třetím a dalších porodech vyjeďte, jakmile pravidelné kontrakce přicházejí po 8-10 minutách. Zpočátku jsou spíše nepravidelné, později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolestí se naopak prodlužuje.
Kontrakce mohou být pociťovány jako bolest celého břicha nebo jako křeče v kříži a ve tříslech, někdy jako tlak na konečník.
Jak rozlišit poslíčky?
Kontrakce lze často zaměnit s tzv. poslíčky. To jsou nepravé porodní bolesti a projevují se někdy i dost intenzivně v podbřišku a v kříži. Od těch pravých se liší především tím, že stahy nejsou pravidelné a jejich intenzita se nemění tj. nezesilují. Tyto bolesti nemají vliv na otevírání porodních cest. Nastávající maminka je může pociťovat různě: jako nepříjemné tvrdnutí břicha, tah nebo křeče v kříži a v tříslech, případně jako bolest v okolí stydké kosti táhnoucí se přes třísla do zad.
Jak zmírnit poslíčky?
Poslíčky zmírňuje nebo úplně zastavuje teplá koupel nebo sprcha. Zkuste, se prohřát v teplé sprše, alespoň 1/2h, zkuste si lehnout, zachumlat se do deky, použít nahřívací polštářek nebo napářku. Jestliže po ní stahy pominou, zůstaňte v klidu doma. Pokud ani poté kontrakce neustanou, může se jednat o začátek porodu a je čas jet do porodnice.
Prasklá plodová voda
Jak poznáte, že vám „praskla voda“? Ženy většinou říkají, že ucítí proud nebo i jen slabý pramínek teplé tekutiny, kterou nemohou nijak zastavit. Jindy udávají, že jen ucítily lupnutí. Plodové obaly mohou prasknout při prudším pohybu stejně jako v úplném klidu (např. ve spánku). Plodová voda může odtékat větším proudem či po malých porcích. Při podezření na odtok plodové vody je dobré použít obyčejnou bílou porodnickou vložku, na které se v porodnici udělá test činidlem. Plodová voda je v normálním stavu čirá, někdy lehce narůžovělá nebo bělavá. Může být i nazelenalá či s krvavou příměsí. Odtok plodové vody je vždy důvodem přijetí rodičky na porodnici.
Máte pochybnosti o pohybech plodu
Od 22. až 24. týdne těhotenství už každá maminka zřetelně cítí pohyby plodu. Zejména od 28. týdne byste měla tyto pohyby vědomě sledovat. Tím můžete sama ověřovat, zda je vše v pořádku a případně odhalit, když není. Pokud začnete mít pocit, že se dítě hýbe méně nebo prostě jinak než je obvyklé, je vhodné dostavit se na kontrolu na porodním sále.
Krvácení
Začátek porodu může signalizovat také slabé krvácení nebo špinění. V takovémto případě je dobré dostavit se na vyšetření do porodnice. Pokud jste ale byla ten den vyšetřena u svého gynekologa je běžný jev, že můžete slabě zakrvácet. Pokud by se ale objevilo jasně červené krvácení silné intenzity, pak musíte jet okamžitě do porodnice, event. i zavolat RZP !!!
Rozhodl tak obvodní gynekolog
Do porodnice můžete být odeslána i svým obvodním gynekologem.