Péče o novorozence

Po narození vašeho miminka o vás a vaše miminko bude pečovat tým z Novorozeneckého oddělení (pediatři, novorozenecké sestry, laktační poradkyně, dle potřeby i fyzioterapeut).

Pokud probíhá vše bez komplikací je miminko položeno na hrudník maminky, kde si může užívat první chvíle. Někteří využívají tzv. bonding.

Bonding je proces vytváření silné emocionální vazby mezi maminkou a miminkem, je založen na vzájemné důvěře, porozumění a sdílení intimních okamžiků. Po celou dobu je k dispozici novorozenecká sestra, která s vámi stráví první chvíle po porodu s miminkem. Změřit a zvážit miminko můžeme během společných chvil po porodu, kdy je maminka pod dohledem na porodním sále.

Vše je o domluvě, ale většinou jsou všichni netrpěliví, jaké jsou míry a tatínek rád zdokumentuje 1. fotky miminka na váze.

Systém rooming-in, nebo částečný rooming-in

Systém rooming-in je praxí, která umožňuje matce, aby byla v kontaktu se svým novorozeným dítětem i během pobytu v nemocnici. V rámci tohoto systému matka zůstává s dítětem na pokoji, pouze v případě nutnosti (novorozenecká infekce, žloutenka s nutností fototerapie, infuzní podpora, ..) je novorozenec na novorozeneckém oddělení, kam má maminka neomezený přístup. Některé maminky využívají po porodu tzv. částečný rooming in, kdy je děťátko např. na noc uloženo na novorozenecký box a maminka čerpá dostatek sil po porodu.

Výhody rooming-in

  • Podpora bondingové vazby – Matka má příležitost intenzivněji se spojit se svým dítětem a vytvářet silnou emocionální vazbu již od prvních okamžiků života.
  • Podpora kojení – Dítě může být častěji přiloženo k prsu, což zlepšuje úspěšnost kojení. Matka může snadno reagovat na signály dítěte o hladu nebo potřebě kontaktu.
  • Lepší dohled nad dítětem – Matka má přímý přehled o potřebách dítěte, jako je jeho spánek, jídlo nebo případné nepohodlí, což jí pomáhá cítit se v kontrolované situaci.
  • Snížení stresu – Mnoho matek se cítí pohodlněji, když mají dítě nablízku, což zlepšuje jejich psychický stav po porodu.
  • Rychlejší zotavení matky – S přítomností dítěte je často podporována pozitivní psychika matky, což může pomoci v jejím fyzickém i emocionálním zotavení po porodu.

Základní péče o novorozence

Novorozenecké sestřičky se vám při prvním kontaktu na oddělení šestinedělí pokusí vysvětlit a ukázat základní dovednosti s miminkem. Jsou nápomocné po celou dobu. Ve všední dny je přítomna laktační poradkyně, která vysvětlí vše důležité o kojení, včetně péče o prsy. V ostatních dnech se můžete obrátit na všechny novorozenecké sestřičky, které jsou v laktačním poradenství též vyškoleny.

Každé prvorodičce je ukázáno koupání novorozence.

Denně probíhají vizity pediatrem na pokojích maminky, dětský lékař s vámi může probrat veškerou problematiku, která vás zajímá o miminku. Často řešená žloutenka na Novorozeneckém oddělení je u nás kontrolována tzv. bilirubinometrem, přístroj, který bezbolestně orientačně dokáže změřit hodnotu žloutenky, v případě vysokých hodnot je vysvětlena mamince nutnost odběru ze žilní krve.